Making your own raw cat food

What’s Really The Best Cat Food? Feline nutrition, general health and behavior. Better lives through better care! Keep these four things in mind as you transition your cat to raw. Transition Guide: Making the switch to ground raw. Raw feeding your house-cat: What’s all the fuss about? Raw Feeding Your Cat: Just the Basics.

How often should you feed your cat? Probiotics for Cats: Why, which ones, and how to use them. Maintaining whole-body health in the indoor cat. Why two are better than one! The Problems with Pepcid: Using diet to manage nausea in your cat. How to Remove Cat Urine: Why an Enzyme Cleaner must be used.

Check out this awesome list! Dieta cruda para gatos: Principios Básicos. Dieta cruda, el miedo a los huesos! Meal Plan and Behavior Consults! And industry articles and blogs promote the notion that feeding commercially prepared raw food is the most expensive option. Finances are tight for many, and even those who adamantly desire the very best for their cats may be discouraged away from raw by these comments. This analysis completely debunks that myth.

Raw is not, in fact, any more expensive to feed than other commercial options, and in many cases, it costs less! 40 canned foods, and 15 commercial frozen raw foods. 48 per day for Royal Canin Instinctive canned. Recognizing the high value most owners place on their companion animals, and distressed by recent recalls of contaminated pet foods, two scientists decided to examine the pet food industry and the evidence for the value of its products and the claims made for them. The results of the work of Marion Nestle, the Paulette Goddard Professor of nutrition, food studies and public health at New York University, and Malden C. Nesheim, Emeritus Professor of nutrition at Cornell University, were reviewed. The New York Times article reported that Dr.

All pet foods are made from the byproducts of human food production. 3 market share spot in the pet food industry, is not included in the list. Nestle and Nesheim examined premium versus nonpremium brands and found that there often isn’t much difference in quality. Given most pet foods are manufactured from the human food chain waste products, this shouldn’t be overly surprising. It’s no news to vets and animal nutritionists that cats, as carnivores, have essentially no nutritional requirement for carbohydrates. Carrots, peas, and potatoes not fit for human consumption are still cheaper than our waste meat products.

The good news for people that want a convenient and affordable way to feed raw is that there is a sea change occurring in the pet food industry, led by a transformation in our relationship with our pets and combined with growing consumer awareness. In 2006, Matthew Park, V. No wonder we do our best to buy the highest quality food we can afford! Trade information indicates a growing number of pet owners are taking steps to provide better nutrition for their cats and dogs. The trend in raw feeding our pets is garnering a lot of attention in the pet food industry. Yet almost every article written about the subject implies the cost of feeding commercial raw food is essentially prohibitive.

I am a practitioner who participates in the real world where clients have economic realities that results in their feeding dry kibble so I offer advice to help them achieve goals with their choices without chastising them for their situation. The cost of homemade raw is quite easy to calculate. But how does this compare to commercial food options? The results were quite surprising. Because all kibble and canned foods can be purchased without shipping, those costs were not included. 48 for Royal Canin’s Adult Instinctive canned food. Royal Canin Adult Instinctive canned than it does the most expensive frozen raw food delivered to your door. And the cheapest commercial non-kibble option is a frozen raw food, not a canned food! It is a complete myth that commercial raw costs more to feed your cat than canned food. As this analysis illustrates so clearly, when evaluating the cost of FEEDING pet food, it is not sufficient to calculate the cost per pound. First, when feeding wet vs. It is almost by definition more expensive to feed than kibble because of this alone. Second, recommended feeding amounts vary quite widely due to the differing nutritional content of the foods.